KONST / Etsningar, Gravyrer, Träsnitt & Kopparstick / Etsning 13049013
*
nr 1304 9013
Axel Fridell
(1894-1935), Sverige
Etsning, Signerad, numrerad 8/15, The Window, Wauxhall, London, Motivet: 28x33, "IV state"
Axel Fridell, född 1894 i Falun, död 1935 i Stockholm, svensk målare och grafiker,
Utrop:
4.000 kr
Såld:
3.400 kr
Sista tid för bud online:
måndag 27 januari 2020
kl 20:12:35
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
3/1 16:23:40
1
Vinnande bud
3/1 16:24:29
1
justering av budtak
24/1 23:04:06
2
3.200 kr
24/1 23:04:09
1
(budbetjänt)
Läs om budbetjänten
- Klassiska
27 jan
Klassiska
På vår klassiska auktion har vi äldre och antika ljuskronor, ljusstakar och möbler som stolar, speglar, byråar och bokskåp, svenskt och utländskt äldre och modernt måleri, silver, 1900-talsdesign av A ...
Läs mer om Klassiska
- Konstnär/Designer
Axel Fridell
Axel Fridell, född 1894 i Falun, död 1935 i Stockholm, svensk målare och grafiker,
Läs mer om Axel Fridell
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: axel fridell engelsk england etsning etsningar europa grafik london svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige the window wauxhall
-
8052 Etsning
David Ahlqvist (1900-1988), Sverige. Signerad, Kak..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
20 maj kl 19:11
-
8009 Etsning
Einar Norelius (1900-1985), Sverige. "Snäcka". Sig..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
20 maj kl 18:07
-
8378 Etsning
Eva Stockhaus (f. 1919), Sverige. "Den gamla vedbo..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
20 maj kl 18:23
-
8099 Etsning
Garibaldi Lindberg (1863-1957), Sverige. Signerad,..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
20 maj kl 18:43
-
8084 Etsning
Mona Johansson. Stilleben. Signerad, numrerad 167/..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
20 maj kl 19:58
-
8213 Etsning
Oidentifierad konstnär. Ej signerad, Paris. Bildmå..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
20 maj kl 18:24
*
Axel Fridell
Axel Fridell, född 1894 i Falun, död 1935 i Stockholm, svensk målare och grafiker,
Läs om budbetjänten
Läs mer om Klassiska
Läs mer om Axel Fridell
nr 1304 9013
Axel Fridell
(1894-1935), Sverige
Etsning, Signerad, numrerad 8/15, The Window, Wauxhall, London, Motivet: 28x33, "IV state"
Axel Fridell, född 1894 i Falun, död 1935 i Stockholm, svensk målare och grafiker,
Utrop: | 4.000 kr |
---|---|
Såld: | 3.400 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 27 januari 2020 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
3/1 16:23:40 | 1 | Vinnande bud |
3/1 16:24:29 | 1 | justering av budtak |
24/1 23:04:06 | 2 | 3.200 kr |
24/1 23:04:09 | 1 | (budbetjänt) |
Läs om budbetjänten
- Klassiska
27 jan
Klassiska
PÃ¥ vÃ¥r klassiska auktion har vi äldre och antika ljuskronor, ljusstakar och möbler som stolar, speglar, byrÃ¥ar och bokskÃ¥p, svenskt och utländskt äldre och modernt mÃ¥leri, silver, 1900-talsdesign av A ...Läs mer om Klassiska
- Konstnär/Designer
Axel Fridell
Axel Fridell, född 1894 i Falun, död 1935 i Stockholm, svensk mÃ¥lare och grafiker,Läs mer om Axel Fridell
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: axel fridell engelsk england etsning etsningar europa grafik london svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige the window wauxhall
-
8052 Etsning
David Ahlqvist (1900-1988), Sverige. Signerad, Kak..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
20 maj kl 19:11 -
8009 Etsning
Einar Norelius (1900-1985), Sverige. "Snäcka". Sig..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
20 maj kl 18:07 -
8378 Etsning
Eva Stockhaus (f. 1919), Sverige. "Den gamla vedbo..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
20 maj kl 18:23
-
8099 Etsning
Garibaldi Lindberg (1863-1957), Sverige. Signerad,..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
20 maj kl 18:43 -
8084 Etsning
Mona Johansson. Stilleben. Signerad, numrerad 167/..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
20 maj kl 19:58 -
8213 Etsning
Oidentifierad konstnär. Ej signerad, Paris. Bildmå..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
20 maj kl 18:24